W dniu 18.05.2017r. pracownicy Wydziału Szkoleń i BRD przy współudziale Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej z Nowego Dworu Mazowieckiego w ramach programu „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” przeprowadzili pokaz akcji ratowniczej w sytuacji symulowanego wypadku drogowego, w którym doszło do potrącenia na przejściu dla pieszych pieszego i rowerzysty przez samochód osobowy.

W pokazie, który miał miejsce na miasteczku ruchu drogowego przy ulicy Wiktora Thommee 1a w Modlinie wzięło udział około 70 uczestników,  w większości dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Przed rozpoczęciem pokazu instrukcji dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze jako „pieszy” i jako „rowerzysta” udzielali obecni na miejscu w/w egzaminatorzy, a zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych przeprowadzili strażacy.

Wszystkie obecne na miejscu dzieci miały możliwość doskonalenia swoich umiejętności jazdy na rowerze, w tym m. in. w sytuacji kiedy ruch na drodze jest kierowany przez osobę do tego uprawnioną, tj. policjanta, ćwiczyły również udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadku przy użyciu tzw. fantomów oraz worków samorozprężalnych, miały też możliwość obejrzenia i wypróbowania sprzętu, wyposażenia i ubioru służbowego straży pożarnej, a także specjalistycznego wozu bojowego, z którego na co dzień korzysta OSP w Nowym Dworze Mazowieckim – jedną z atrakcji był „bieg w pełnym ekwipunku” do akcji i wykorzystanie masek tlenowych.

Po intensywnym szkoleniu i ćwiczeniach dzieci jak i wykładowcy mieli możliwość odpoczynku i zregenerowania sił przy „pączkowo - soczkowym” poczęstunku.

Po odzyskaniu sił i podkarmieniu koncentracji, przyszedł czas na sam pokaz przeprowadzenia akcji ratowniczej dwóm ofiarom wypadku drogowego, którzy zostali potrąceni przez samochód osobowy.

W zainscenizowanej sytuacji jedna z poszkodowanych osób poruszała się  po drodze pieszo, druga zaś na rowerze, obie osoby zostały potrącone przez pojazd na oznakowanym przejściu dla pieszych. Osoby pieszej, w wyniku odniesionych obrażeń, pomimo intensywnie prowadzonych działań ratowniczych nie udało się uratować, natomiast rowerzyście w sposób profesjonalny i przynoszący zamierzony efekt została przez strażaków z OSP udzielona pierwsza pomoc – wszystkie działania strażaków udzielających pierwszej pomocy były obserwującym na bieżąco omawiane przez ratownika medycznego, pracownika WORD w Warszawie.

 

Na zakończenie uczestnicy spotkania w trakcie indywidualnych rozmów uzyskiwali porady u fachowców z poszczególnych dziedzin, mięli również możliwość dalszego doskonalenia swoich umiejętności jazdy na rowerze po miasteczku ruchu drogowego.